Poznajemy Świat
12 września 2018

Kuba Wojciechowski

Do tego, że od jakiegoś czasu regularnie opuszczam dom, przyczynił się niewątpliwie mój brat. Najwidoczniej chciał mnie się z niego pozbyć. Za jego to właśnie sprawą stało się, iż zamieszkałem na jakiś czas w kraju, o którym opowieści zawsze mnie fascynowały. Ku mojemu zaskoczeniu, wyjazd ten dopiero rozbudził ciekawość odwiedzania nowych miejsc i do tej pory wciąż nie dotrzymuję postanowienia, brzmiącego: „Teraz to już wracam do domu i na pewno się już nigdzie stąd nie ruszam”. Chęć przygody nie daje tak łatwo za wygraną i zawsze powraca.

Moim największym odkryciem są kraje nordyckie, których przyroda, dźwięki i surowość wciąż wołają mnie do siebie. W tym regionie Europy miałem okazję pracować w szkołach leśnych z dziećmi i młodzieżą, którzy wychowują się i uczą w dużej mierze poprzez kontakt z naturą. Przyroda towarzyszyła również dzieciom australijskich wsi, na których miałem okazję organizować przeróżne aktywności dla młodych ludzi.

Właśnie obecność natury w rozwoju dziecka jest zagadnieniem szczególnie mnie pasjonującym, któremu poświęcam dużo uwagi. Sposobność ku temu dają zajęcia podróżnicze z „Poznajemy Świat”, gdzie otaczamy się elementami ze świata przyrody, wchodzimy w przestrzeń danego regionu.

Jeśli chodzi o edukację mnie samego, to jestem absolwentem pedagogiki resocjalizacyjnej oraz socjologii w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam również otrzymałem uprawnienia pedagogiczne. Ukończyłem też college na kierunku sport w australijskim Gold Coast oraz w ramach wymiany studiowałem edukację oraz nauki społeczne w miastach: Falun i Bergen. W ramach przygotowania do zawodu ukończyłem kursy streetworkingu, aktywizujących metod pracy z dziećmi, metodyki wsparcia w placówkach wsparcia dziennego czy animacji z użyciem literatury. W samym Krakowie miałem wielką przyjemność angażować się w działalność: świetlic socjoterapeutycznych, domu dziecka, centrum robotyki, Akademii Przyszłości czy jeździć do dzieci na krakowskich osiedlach z Rakietą Edukacyjną.

Sam pochodzę z bardzo osobliwego i zróżnicowanego kulturowo regionu – Podlasia, które też stało się przyczynkiem do zgłębiania przeze mnie wielości kultur na świecie. Poza tym, jestem wielkim fanem rowerów górskich, motocykli crossowych oraz muzyki flamenco. Radości życia dostarcza mi też obecność śniegu, górskie wspinaczki oraz odkrywanie przyrody nowych miejsc. Zachwycam się brzmieniem chórów cerkiewnych oraz fascynuje mnie piękno naszego języka.