Poznajemy Świat
12 września 2020

Marta Podleśna Nowak

Już jako mała dziewczynka dostawałam wypieków na myśl o podróży. Po raz pierwszy, z mamą, na początku lat 80-tych pojechałam na Węgry i wtedy zobaczyłam, że świat jest olbrzymi i różnorodny, a lody bywają kolorowe i w wielu smakach 😊 Takie to były czasy, do dzisiaj pamiętam smak tych lodów, egzotyczne owoce i uśmiechniętych ludzi. Może wtedy nabawiłam się choroby swędzących stóp, a może chwilę później, podróżując z moim chrzestnym – kierowcą TIRa-  do Włoch czy krajów skandynawskich.

Miałam to szczęście, bo w liceum trafiłam na cudowną panią geograf, która przypomniała mi, że to co kocham i co przyspiesza bicie mojego serca to nie matematyka ani fizyka. I tak trafiłam na studia Geografii, potem na kierunek Ameryka Łacińska, lądując ostatecznie na studiach w Hiszpanii. W roku 2000 (to już 20 lat temu!) poprowadziłam pierwszy wyjazd w charakterze pilota, do Meksyku i Gwatemali. Potem przez kolejnych 8 lat intensywnie eksplorowałam oba amerykańskie kontynenty. Od 12 lat prowadzę własną działalność – opracowuję autorskie programy wyjazdów, zajmuję się ich realizacjami, współpracuję z biurami podróży oraz nadal prowadzę wyjazdy w charakterze pilota.

Jestem mamą dwójki dzieci. Moja córka jest dzieckiem niepełnosprawnym i to właśnie ona poprowadziła mnie przez najbardziej fascynującą podróż mojego życia – podróż w głąb drugiego człowieka. Otworzyła moje oczy na to, czego nie chciałam dostrzegać, wyczuliła moje zmysły na potrzeby innych ludzi, ustawiła wartości i wzmocniła uważność.

Jestem szczęściarą, bo udało mi się połączyć życiową pasję z pracą. Zawodowo zajmuję się podróżami! Wiem, jak ważna jest dla młodego człowieka inspiracja. Może być to drugi człowiek albo historia, czasem zdjęcie lub muzyka. Cokolwiek co otworzy umysł i serce i zapisze się jako stopklatka w naszej pamięci. Moim marzeniem jest, by podczas warsztatów zainspirować choć jedno dziecko. Tak jak mnie kiedyś moja nauczycielka geografii.