Andrzej Ożóg
Pszczelarstwo, przy którym się wychowałem, stało się moją pasją za sprawą najbliższych.
Teraz, kiedy już od kilkunastu lat sam pracuję w pasiece, jestem urzeczony organizacją i zwyczajami pszczół. Codziennie staram się poznawać mechanizmy zachowań pszczelego roju, zwłaszcza w obliczu globalnego zagrożenia populacji pszczoły miodnej. Moją pasją i wiedzą dzielę się z innymi jestem prezesem Koła Pszczelarzy w Mogilanach, działam w Kręgu Przyjaciół Harcerstwa Borkowskiego, przez kilka lat byłem przewodniczącym Rady Rodziców w szkole podstawowej i gimnazjum moich synów.
Wyrazem uznania za moje działania było przyznanie mi odznak: Honoris Gratia, Przyjaciel Dziecka wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dziecka czy Szeryf Praw Dziecka – Unicef. Jednak nie odznaczenia były dla mnie ważne, działając społecznie oraz mając duży kontakt z dziećmi i młodzieżą miałem okazję zaobserwować jak niewielka jest ich znajomość pszczelego świata.
Od odkrycia tego faktu nie mogłem przestać myśleć co mogę zrobić aby to zmienić. Jak trafić do młodych odbiorców z wiedzą na temat pszczelej rodziny, jak uzmysłowić im wielkie znaczenie małej pszczoły dla całej przyrody i człowieka. Tak narodził się w mojej głowie projekt autorskich warsztatów pszczelarskich prowadzonych z użyciem nowoczesnych metod prezentacyjnych. Jak się okazało moja wiedza i pasja przekazu, wynikająca z prawdziwej miłości do pszczół, bardzo szybko spotkały się z dużym zainteresowanie szkół i przedszkoli.
Owocem tego było przyznanie mi w 2014 r. Statuetki Złotych Słoneczników przez portal CzasDzieci.pl za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w kategorii PRZYRODA w Krakowie. Od tego czasu do teraz nie ustaje w moich edukacyjnych działaniach, a zainteresowanie w oczach dzieci i ich ciekawość są dla mnie największą nagrodą.