Poznajemy Świat
15 lipca 2023

PIOTR ŚLIWIŃSKI

PIOTR ŚLIWIŃSKI – Podróżnik, Himalaista

Podróżnik. W latach 2006–18 odbyłem 12 wypraw dookoła świata, podczas których odwiedziłem ponad 100 krajów.

W latach 2009–18 zdobyłem 8 szczytów Korony Ziemi: Mt. Everest 8848 m – Tybet, Carstensz 4884 m – Indonesia, Denali 6194 m – Alaska, Elbrus 5642 m – Rosja, Kosciuszko 2228 m – Australia, Aconcagua 6962 m – Argentyna, Kilimanjaro 5895 m – Tanzania, Mont Blanc 4810 m – Francja.

Brałem udział w maratonach i biegach. Największe moje osiągnięcie biegowe to zajęcie drugiego miejsca w Kościuszko Half Maraton w Australii.

W ramach projektu „Traktoriada” w swoją 11 wyprawę dookoła świata wyruszyłem traktorem Ursus C-328.

Jestem pasjonatem motocykli, z Indii do Polski przez Pakistan i Iran na motocyklu Royal Enfield przejechałem 7000 km w ciągu 40 dni.

Kocham paralotniarstwo – wykonywałem loty we Włoszech, Nowej Zelandii, Australii, Indonezji i Nepalu.

Grałem zawodowo w szachy i ćwiczyłem karate.

Jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej, na specjalizacji Teoria Konstrukcji Inżynierskich. Już w trakcie studiów rozpocząłem własną działalność gospodarczą. W następnych latach rozwijałem szereg firm, w których byłem udziałowcem i współwłaścicielem. Obecnie jestem właścicielem i Prezesem Zarządu w trzech spółkach kapitałowych: Starbuzz sp. z o.o., Buszek sp. z o.o., Anubis sp. z o.o.

Mieszkałem kilka lat w okolicach Nowego Jorku, w Finlandii pracowałem w Elektrownii Atomowej Olkiluoto. W Hiszpanii nadzorowałem powstawanie oddziału amerykańskiej Firmy Produkcyjnej w Madrycie. Od 2011 wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Psychologia Biznesu dla Managerów. Mentor w programie mentorskim na Politechnice Krakowskiej.

Jestem Laureatem Złotej Księgi Wychowanków PK. Angażuję się także społecznie jako wolontariusz. Fundacja Prometeusz uhonorowała mnie Złotym Medalem za całokształt działalności. Jestem Ambasadorem Fundacji Kilometry Dobra.

Zobacz: Spotkania z Podróżnikiem i Himalaistą Piotrem Śliwińskim